Контактний телефон (038-52)4-20-49
м. Ізяслав, вул.Михельська, 32 Ми на карті
Ми в фейсбук
 

   «Конвалія»  – ботанічний заказник місцевого значення, який створений 25 грудня 1992 року згідно Рішення 14 сесії обласної ради народних депутатів Заказник займає площу 39,9 га.  Тут охороняється зарості конвалії травневої і багатьох рослин флори Малого Полісся, що є важливим для охорони фіто різноманіття цього регіону.

  Знаходиться заказник в Плужнянському лісництві. Тут зростає середньовіковий та пристигаючий сосновий ліс з домішкою дуба. Конвалія розміщується плямами по всій території заказника. Квітує рясно та має високу життєвість. Разом з конвалією зростають переважно північні види (чорниця, верес, келерія струнка, плаун булавовидний, брусниця), Зустрічається також рідкісна з поліських рослин – піщанка вузьколиста.

Є в заказнику і дуже рідкісні рослини. Тут виявлені вовчі ягоди пахучі – це реліктова рослина, яка занесена в Червону книгу України. На Хмельниччині вона поодиноко відмічена лише на Малому Поліссі. Її називають інколи боровим бузком, оскільки вона зростає в соснових лісах і квітує ніжним рожевим цвітом.

    Загальнозоологічний заказник  місцевого значення «Лютарський»  створений 28 жовтня 1994 року згідно Рішення 2 сесії обласної Ради № 7. Розташований він в 33 та 37 кварталах Лютарського лісництва на площі 35,7 га.

В цьому заказнику охороняються поселення бобрів на берегах річки Гнилий Ріг (притока р. Горинь).  Тут мешкають також тварини, які охороняються на міжнародному(Додаток ІІ Бернської конвенції) та регіональному (Червоний список флори та фауни Хмельницької області) рівнях: жаба гостро морда, ропуха зелена, горихвістка звичайна, мухоловка білошия, підкоришник звичайний та інші.

З червонокнижних рослин тут охороняються вовчі ягоди пахучі та плаун колючий, а також угруповування корінних старих лісів соснових зеленомохових та чорницевих.

Заказник має важливе природоохоронне, наукове, водорегулююче значення.

    Орнітологічний заказник «Плужнянський» створений 25 грудня 1992 року  Рішенням 14 сесії обласної Ради народних депутатів та  розміщується на площі 1,4 га. Тут охороняється гідрофітний комплекс заболоченого лісу із переважанням бореальних лісоболотних, болотних та лісових видів, де оселились лелека чорний та голуб-синяк.

З червонокнижних видів в заказнику зростають осока Девелла, плаун колючий, товстянка звичайна, астранція велика. На території  мешкають такі рідкісні тварини: п’явка медична, видра річкова, ропуха зелена, черепаха болотяна,щеврик лісовий, вивільга, повзик та ін.

Заказник має важливе значення для охорони біологічного різноманіття.

    Гідрологічний заказник «Гнилий Ріг» створений 29 лютого 2000 року згідно Рішення 10 сесії обласної ради  №10. Розташований він в  Лютарському лісництві на площі 816,2 га. Тут охороняється характерний для Малого Полісся комплекс соснових і вільхово-березових лісів та боліт у долинах річки Гнилий Ріг та її правої притоки.

Заказник має природоохоронне, гідрологічне, водо регулююче значення, є осередком охорони біорізноманіття Малого Полісся і є одним з найбільших природо-заповідних об’єктів Хмельницької області.

   Гідрологічний заказник «Клиновецьке урочище» – один з найбільших природо-заповідних об’єктів в області. Він  розташований в Плужнянському лісництві та займає площу 1157,5 га. Тут охороняється типовий для малого Полісся екотоп, який являє собою понижене лісове урочище з вільхово-березовим та сосновим лісом з домішкою клена, ясена та ялини, а також насадження сосни. Особливим раритетом дендрофлори заказника є особина дуба звичайного віком понад 400 років. З червонокнижних видів виявлено вовчі ягоди пахучі. А також рідкісну на Хмельниччині осоку остюкову. Також зустрічаються такі рідкісні види тварин: видра річкова, лелека чорний, голуб-синяк.

Заказник має ґрунтозахисне, водо регулююче значення. Є осередком охорони біорізноманіття Малого Полісся.

   «Дуб звичайний» – ботанічна пам’ятка природи місцевого значення створена 11 червня 1970 року згідно Рішення Хмельницького Облвиконкому № 156 –р «б» . Розташована в Плужнянському лісництві на площі 0,1 га. Тут охороняється дуб звичайний віком 430 років, з діаметром стовбура більше 2 м. Пам’ятка має естетичне значення та цінність спадку.

   «Дуб черешчатий» – ботанічна пам’ятка природи місцевого значення, створена 15 жовтня 1986 року згідно Рішення Хмельницького Облвиконкому № 225 та розташована в Лютарському лісництві на площі 41,0 га. Тут охороняється генетичний резерват високопродуктивного насадження дуба звичайного віком понад 120 років. У трав’яному ярусі зустрічається червонокнижна лілія лісова, а також регіональні рідкісні рослини: вовчі ягоди звичайні, дзвоники персиколисті, молочай, гранчастий, первоцвіт високий. Перстач білий.

Дуб черешчатий має важливе лісогосподарське  ( цінна насіннєва ділянка), лісозахисне значення та є еталоном для практики лісорозведення дуба звичайного в умовах Малого Полісся.

    «Дзвінки»  – ботанічна пам’ятка природи створена 11 червня 1970 року згідно Рішення Хмельницького Облвиконкому № 156 –р «б». Знаходиться в Білогірському лісництві в кв. 21. На площі 2,5 га зростає насадження модрини європейської віком 110 років, висотою 30 м і діаметром 52 см. Дуб черешчатий має важливе лісогосподарське  та лісозахисне значення.

    Ботанічна пам’ятка природи «Вигорне», що знаходиться в кв. 30 Білогірського лісництва також створена 11 червня 1970 року згідно Рішення Хмельницького Облвиконкому № 156 –р «б». На площі 3,7 га зростає насадження модрини європейської  віком 90 років, висотою 31 м і діаметром 52 см.

    «Плужнянська дача» – ботанічна пам’ятка природи місцевого значення площею 1,0 га 11 червня 1970 року згідно Рішення Хмельницького Облвиконкому № 156 –р «б». Тут охороняється ділянка сосни веймутової.  На території колишньої поміщицької садиби зростає 25 особин віком понад 100 років.

   «Плужнянська» – зоологічна пам’ятка природи  місцевого значення, створена 28 жовтня 1994 року згідно Рішення 2 сесії обласної Ради.  На площі 17,7 га  охороняється місце поселення бобрів на ділянці мішаного лісу. Важливою фітоценотичною раритетною компонентою пам’ятки природи є угруповування соснових лісів зелено мохових та чорницевих. Що є корінними старими лісам. Серед рослин Червоної книги України виявлені осока Девелла, плаун колючий, товстянка звичайна, серед фауни – п’явка медична. Пам’ятка природи є осередком збереження біорізноманіття краю.